Dodany w kategorii Aktualności.

Już 2 maja, w Uhercach Mineralnych, polscy widzowie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć film „Nieśmiertelny las” na dużym ekranie i spotkać się z jego autorami. Ta najnowsza produkcja legendarnego już zespołu słowackich filmowców, zachwyca naturalnością ujęć i przypomina o wciąż zapominanej przez nas prawdzie – Puszcza nie potrzebuje pomocy człowieka i bez niej przetrwa.

„Również dziś, kolejne pokolenia niedźwiedzi rodzą się w tym mitycznym miejscu. Odkrywają zróżnicowany, groźny, ale i bardzo wrażliwy świat dzikiej przyrody, tak jak ich przodkowie. Są szczęśliwe, bo urodziły się w unikalnym miejscu, gdzie obowiązuje prawo natury, a nie prawo ludzkie. To właśnie tutaj orzechówki decydują, gdzie urosną limby. To tutaj drapieżniki decydują, które jelenie przetrwają, a które posłużą im za pokarm. To tutaj korniki urządzają las, a kolejne drzewa rosną dzięki swoim powalonym przez wiatr poprzednikom.” Te słowa, które usłyszymy w filmie najlepiej podsumowują jego treść.

Erik Balaż i Karol Kalisky, twórcy filmu będą gośćmi specjalnymi premierowego pokazu. Opowiedzą nam o kulisach powstawania swojego najnowszego obrazu. Obaj od lat działają na rzecz ochrony karpackiej przyrody i realizują filmy przyrodnicze. Jednym z nich były znane dobrze polskim widzom „Wilcze Góry”, które były realizowane między innymi w polskiej części Bieszczadów.

„Nieśmiertelny las” opowiada historię niedostępnego skrawka prastarego lasu w Tatrach, gdzie od wielu wieków rosną limby. W tej krainie niedźwiedzia spotkamy duże drapieżniki. Człowiek nie wycina tam drzew, a pojawienie się kornika i powalone przez wiatr drzewa są integralną częścią świata przyrody, w który nie ingerują ludzie.

Film przypomina nam o potrzebie ochrony ostatnich fragmentów naszych lasów w Karpatach. Nie mamy ich wcale tak dużo, a wciąż nie są odpowiednio chronione. „Nieśmiertelny las” ocaliła jego stosunkowa niedostępność. Inne lasy nie mają takiego szczęścia, i są wycinane.

Niewątpliwą zaletą filmu są ujęcia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, bez zakłócania im spokoju i bez wabienia. Twórcy „Nieśmiertelnego lasu” musieli spędzić wiele miesięcy w oczekiwaniu na takie spotkanie.

Pokaz odbędzie się w ramach I Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie jest piękne”. Kiedy? 2 maja, g. 18.30. Gdzie? Browar i Galeria Ursa Maior, Uherce Mineralne 122A. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Zwiastun filmu „Nieśmiertelny las”