Kolejny argument za powołaniem Turnickiego Parku Narodowego

Dodany w kategorii Aktualności.

1510-01343c

Kolejny głos nauki w sprawie Turnickiego Parku Narodowego. Powstało ważne i kompleksowe opracowanie obszaru zlewni górnego Wiaru, czyli obszaru projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Jak informuje Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, z pracy dr. Andrzeja Affeka z Polskiej Akademii Nauk zatytułowanej „Dynamika krajobrazu. Uwarunkowania i prawidłowości na przykładzie dorzecza Wiaru w Karpatach (XVIII-XXI wiek)” wynika, że turnickie lasy… Czytaj dalej »

Co dzieje się w projektowanym Turnickim Parku Narodowym?

Dodany w kategorii Aktualności.

20160615_140838

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze: „Pomimo  zaleceń naukowców, opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody i aktualnych wyników badań przyrodniczych, obecne Ministerstwo Środowiska wyraża brak poparcia dla idei powstania Turnickiego Parku Narodowego. W imieniu resortu wypowiedział się w tej sprawie Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.  Z ministerialnego pisma wynika,  że resort środowiska zajmuje stanowisko  nie dysponując wiedzą na temat… Czytaj dalej »

16 nowych stref dla orlika i 10 dla sóweczki

Dodany w kategorii Aktualności.

11009399_823388894398430_3770352768623735534_o

W 2016 roku Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zgłosiła wnioski o utworzenie 16 nowych stref dla orlika krzykliwego i 10 dla sóweczki. Zgłoszenia dotyczyły obszaru Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych. Obecnie jest to jedyny sposób nie tylko na ochronę tych gatunków ptaków, ale również ostatnich fragmentów cennych przyrodniczo obszarów leśnych we wschodniej części polskich Karpat. Na obszarze,… Czytaj dalej »

Kto się boi rezerwatu w Puszczy Karpackiej?

Dodany w kategorii Aktualności.

1510-01356c

Po raz kolejny Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska z Rzeszowa ponownie odesłał  wniosek o utworzenie rezerwatu przyrody na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pretekstem stały się wątpliwości Dyrektora Wojciecha Wdowika dotyczące tytułu przekazanej dokumentacji. Jednocześnie z pisma można wywnioskować, że zarząd rzeszowskiego RDOŚ nie spieszy się z utworzeniem nowego obszaru chronionego, który mógłby ocalić… Czytaj dalej »

Projektowany Turnicki Park Narodowy rezerwatem już teraz?

Dodany w kategorii Aktualności.

dsc_0173

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie wniosek o utworzenie rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Do wniosku została dołączona obszerna dokumentacja przyrodnicza. W obecnej sytuacji prawnej jest to jedyne rozwiązanie, które mogłoby uchronić najcenniejsze fragmenty karpackich lasów. Dziś tworzenie nowych parków narodowych blokuje obowiązujące… Czytaj dalej »

Turnicki Park Narodowy powinien powstać już TERAZ!

Dodany w kategorii Aktualności.

1605-00401c

Nie możemy już dłużej czekać na decyzję o powołaniu Turnickiego Parku Narodowego. Dlatego powstał projektowany park w wirtualnej rzeczywistości, aby w ten sposób upomnieć się o ochronę jednego z ostatnich fragmentów Puszczy Karpackiej. Początki idei ochrony obszaru projektowanego Turnickiego Parku Narodowego sięgają okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy przemyski przyrodnik, Tadeusz Trella, zwrócił uwagę na potrzebę ochrony… Czytaj dalej »

Dziesięć stref dla sóweczek

Dodany w kategorii Aktualności.

11009399_823388894398430_3770352768623735534_o

Już dziesięć nowych miejsc lęgowych sóweczki na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego zostało zgłoszonych przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wyznaczenie stref ochronnych. Jeszcze w czerwcu zgłosiliśmy sześć dziupli zasiedlonych przez sóweczki – tłumaczy Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Zgłoszenia są możliwe dzięki pracy ornitologów, którzy od… Czytaj dalej »